درست ژست بگیرید !

در این مقاله سعی کردیم ۸ مورد از اصلاحات ژست نشسته را به شما آموزش دهیم :

همانطور که میدانید حالت بدن و زبان بدن در زیبایی عکس بسیار موثر است،

اگر سوژه احساس راحتی نکند آن حس را به بیننده نیز منتقل میکند.

پس با درست ژست دادن به سوژه ی خود تاثیر بیشتری بر بیننده بگذارید .

۱ _ آویزان بودن پا :

وقتی روی یک صندلی مینشینید و به پشت آن تکیه میدهید امکان دارد پاهای شما به علت بلند بودن صندلی به زمین نرسد و آویزان بماند.

هنگامی که پای شما آویزان است و تکیه گاهی ندارد ، باعث میشود که ران پا پز تر و تپل تر از چیزی که هست دیده شود به علت فشاری که بر آن وارده.

مانند شکل سمت چپ!

اما راه حل :

بسیار ساده ، سوژه خود را لبه ی صندلی بنشانید جوری که پاهایش یا روی زمین باشد یا لبه ی صندلی بگذارد که فشار از ران ها برداشته شود.

۲ _ قرارگیری پا :

برای قرارگیری پاها اگر پاها جمع باشد ژست زنانه تر خواهد بود ( تصویر سمت راست) اما اگر پا ها باز تر باشد ژست حالت مردانه تری به خود میگیرد ( تصویر سمت چپ)

این ویژگی در عکس های قدی و ایستاده نیز صدق میکند .

اما شما باید این را نیز در نظر داشته باشید که در آخر ژست دهی به جنسیت مربوط نیست و به حس و حالی که دوست دارید به بیننده منتقل شود و حسی که از تصویر شما بگیرد مربوط است .

۳ _ خمیده نبودن حالت بدن :

برای جلوگیری از خمیدگی پشت هنگام ژست نشسته ، کمی سوژه خود را تکان دهید و به عقب و طرفین آن را بچرخانید تا یک دور به حالت اولیه برگردد سپس ار او بخواهید صاف بنشید البته نه جوری که غیر طبیعی به نظر آید.

از او بخواهید راحت باشد و با بدن خودش احساس راحتی کند و صاف بنشیند.

۴ _ قرارگیری دست ها :

برای قرار دادن دست ها اشتباه ترین کار این است که هردو دست را روی ران خود قرار دهید این کار باعث میشود حس اجبار به بیننده انتقال دهد.

یک هدف برای دست های در نظر بگیرید به طوری که کامل زیر ران ها پنهان نشوند.

میتوانید از پشتی صندلی یا اگر دسته ای دارد برای قرار دادن دست خود استفاده کنید.

۵ _ حالت دست ها و مچ :

هنگامی که دست های خود را زیر چانه خود میگذارید این نکته هم در نظر بگیرید که اگر مج های شما در زاویه ی سختی مانند ۹۰درجه قرار دارد آن را نرم تر و با خمیدگی کمتری زیر چانه خود قرار دهید.

سعی کنید حالت دست خود را نرم و طبیعی قرار دهید چرا که اگر مچ سخت و غیر طبیعی به نظر بیاید توجه بیننده را به خود جلب میکند.

۶ _ فشار دست ها به صورت :

قراردادن دست ها به عنوان تکیه گاهی برای صورت مناسب نیست زیرا باعث میشود صورت تحت فشار باشد و مانند عکس سمت چپ جلوه مناسبی به عکس نمیدهد.

در مقابل از سوژه بخواهید دست را مانند تکیه گاهی زیر چانه قرار دهد ( با رعایت نکات گفته شده ) و صورت خود را آرام روی دست ها بگذارد مانند تصویر سمت راست

۷ _ زاویه دوربین :

زاویه دوربین و این که شما از زاویه ای در حال عکاسی هستید بسیار اهمیت دارد و تاثیر زیادی نیز بر تصویری که ثبت میشود دارد.

اگر دوربین بالاتر از دید مدل باشد و از بالا به پایین عکاسی کنیم به طور کلی ظاهر لطیف تری را ایجاد میکند.

اگر زاویه را از پایین به بالا قراردهیم یعنی از پایین عکاسی از مدل را انجام دهیم ظاهر بیشتر حس تسلط و غالب بودن به عکس میدهد.

۸ _ زاویه دوربین و چشم ها :

اگر چانه مدل پایین باشد و چشم ها رو به بالا و زاویه دوربین هم مانند چشم ها از بالا قراردهیم، باعث میشود چشم ها باز شوند و به ایجاد حس ارتباط کمک کند.

اگر زاویه دوربین پایین باشد و چانه رو به بالا باشد ظاهر مغرور و مطمئن دیده میشود و این باعث باریک تر شدن چشم ها میشود.

با کمک این ۸ نکته ژست نشسته و قرار دادن آن ها در کنار هم میتوانید ژست درست و مورد نظر خود را به مدل منتقل کنید و تصاویر دلخواه خود را ثبت کنید.

اگر به آموزش های بیشتره برای عکاسی پرتره علاقه دارید میتوانید از دیگر مطالب سایت نیز بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *